Poziom trudności danego języka to w głównej mierze kwestia subiektywna. Istnieją jednak takie, które w powszechnym mniemaniu uchodzą za proste do nauczenia. Czy język hiszpański jest jednym
z nich?
1. Najtrudniejsze i najłatwiejsze języki świata
Nauka języka obcego zawsze wiąże się z intelektualnym wysiłkiem i zaangażowaniem.
Jednak droga do osiągnięcia sukcesu, czyli płynnej komunikacji, nie u każdego będzie wyglądać tak samo. Wiele zależy od predyspozycji językowych. Niektórym osobom przyswojenie nowego języka
nie przysporzy wielu problemów i w krótkim czasie będą w stanie sprawnie się nim posługiwać, dla innych opanowanie podstawowych zasad gramatycznych, słownictwa czy wymowy może trwać nawet latami. Istotną kwestią poza indywidualnymi zdolnościami lingwistycznymi jest także to, do jakiej grupy językowej należy nasz język ojczysty. Oznacza to, iż Polak prawdopodobnie szybciej nauczy się innych języków słowiańskich takich jak czeski czy ukraiński niż Niemiec komunikujący się na co dzień językiem germańskim. Jak widać trudno jednoznacznie i obiektywnie orzec, które z języków są najtrudniejsze, a które najłatwiejsze. Mimo to, takie rankingi powstają regularnie. Jakimi kryteriami posługują się więc ich twórcy, aby stworzyć jak najbardziej wiarygodne zestawienie? Takimi wyznacznikami są z pewnością gramatyka, wymowa oraz pismo, a precyzyjniej – czas potrzebny do ich przyswojenia. Zgodnie z powyższym za najtrudniejsze języki świata uznaje się:
- chiński,
- japoński,
- arabski,
- islandzki,
- fiński,
- węgierski,
- polski .
Które z języków uchodzą w takim razie za łatwe i przyjemne w nauce? Tu na pewno należy wymienić:
- angielski,
- włoski,
- hiszpański,
- francuski,
- niemiecki,
- szwedzki,
- suahili.
2. Język hiszpański – dlaczego wydaje się łatwy?
Jak widać język hiszpański uznawany jest za jeden z prostszych do nauczenia. To popularne przekonanie wynika między innymi z faktu, iż hiszpańskie słowa zazwyczaj wymawia się tak, jak się pisze. Ponadto łaciński rodowód upodabnia je do wyrazów występujących w innych językach romańskich oraz w powszechnie używanym języku angielskim. Dzięki temu przyswojenie nowego słownictwa wydaje się łatwiejsze. Poza zbieżnościami leksykalnymi i gramatycznymi sprawiającymi, iż niektóre wyrażenia intuicyjnie stają się dla nas zrozumiałe, ojczysty język Miguela de Cervantesa cechuje się także swoistą melodyjnością. Nie bez przyczyny zajmuje on wysokie pozycje również w rankingach najpiękniejszych języków. Z uwagi na powyższe, w ostatnich latach możemy zauważyć znaczący wzrost popularności hiszpańskojęzycznych piosenek, filmów czy seriali. Coraz łatwiejszy dostęp do dzieł popkultury z całego świata, którego prawie pół miliarda populacji posługuje się językiem hiszpańskim jako ojczystym, sprawia że dla odbiorcy kultury masowej niektóre zwroty stają się oczywiste i nierzadko na stałe zadomowiają się w jego słowniku.
3. Jak jest naprawdę?
Wiemy już, że nauka języka hiszpańskiego jest z pewnością prostsza i mniej czasochłonna niż chińskiego czy arabskiego. Nie oznacza to jednak, iż nie przysparza żadnych trudności. W języku ojczystym Pedra Almodovara, tak jak w większości innych języków, również istnieją skomplikowane reguły oraz konstrukcje gramatyczne. Problemem okazuje się na przykład tryb łączący subjuntivo, którego odpowiednik nie występuje w języku polskim. Nie lada wyzwanie może także stanowić opanowanie czasowników nieregularnych oraz wszystkich siedmiu czasów, w tym czterech przeszłych. Powyższe trudności nie powinny jednak zniechęcać. Komunikatywna sprawność w posługiwaniu się językiem hiszpańskim nie wymaga perfekcji. Ważne, aby nie bać się mówić. Jak wiadomo trening czyni mistrza, a błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi.
To czy nauka języka hiszpańskiego będzie przyjemna i satysfakcjonująca zależy w głównej mierze od nas samych – od naszej motywacji i zaangażowania. Jeśli już podjąłeś decyzję, iż jest to język dla Ciebie albo nadal nie jesteś o tym przekonany, zapraszamy do kontaktu. Wspólnie wybierzemy odpowiedni kurs – stacjonarny lub online oraz rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.