„Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata” – w słowach słynnego, austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina kryje się uniwersalna mądrość. Im prędzej ją zrozumiemy i wdrożymy w życie, tym szybciej będziemy czerpać z niej korzyści.
O zaletach nauki języków obcych napisano już wiele artykułów oraz książek. My skupimy się na 5 obszarach życia, w których niezwykle przydatna okazuje się znajomość języka hiszpańskiego.
1.Administracja i polityka
Język hiszpański zajmuje wysoką pozycję w rankingu najczęściej używanych języków świata. W zależności od przyjętych kryteriów plasuje się na miejscach między drugim, a czwartym konkurując z językiem chińskim, angielskim i hindi. Jako język urzędowy stosowany jest w ponad 20 krajach, głównie w Ameryce Południowej. Liczba państw lub terytoriów, których mieszkańcy w sposób komunikatywny posługują się językiem hiszpańskim jest jednak znacznie wyższa. Są to nie tylko osoby, dla których stanowi on język ojczysty lub drugi język, ale także te, które podjęły się nauki z własnej inicjatywy. O popularności języka hiszpańskiego z pewnością świadczy też fakt, iż jest stosowany jako jeden z języków oficjalnych lub roboczych w większości głównych, międzynarodowych organizacji takich jak: ONZ, Unia Europejska, Unia Afrykańska, Organizacja Państw Amerykańskich, UNICEF, Interpol, WHO czy FIFA.
2. Praca i biznes
Znajomość języka hiszpańskiego okazuje się przydatna w różnych dziedzinach życia, jedną z nich jest praca. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ile topowych firm pochodzi z krajów hiszpańskojęzycznych. Dla przykładu wystarczy wymienić kilka popularnych również w Polsce marek np.:
- Chupa Chups,
- Santander Bank,
- Seat,
- Telepizza,
- Zara.
Umiejętność porozumiewania się w języku hiszpańskim umożliwia rozwinięcie kariery zawodowej za granicą. Obecnie władanie językiem angielskim nierzadko okazuje się niewystarczające, gdy w grę wchodzą stanowiska w innowacyjnych branżach i międzynarodowych firmach, dlatego drugi język obcy w CV może znacznie zwiększyć nasze szanse na światowym rynku pracy.
3. Podróże
Niezaprzeczalną zaletą znajomości języka hiszpańskiego jest możliwość komunikowania się z rodowitymi mieszkańcami wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc. Kraje hiszpańskojęzyczne kuszą wyśmienitą kuchnią, pięknymi krajobrazami i unikalną przyrodą, a także bogactwem kulturowym w postaci niezliczonych zabytków, muzeów czy galerii sztuki. O ile prostsze i przyjemniejsze zdają się być zagraniczne wojaże, gdy bez większych trudności możemy uzyskać informację o urokliwej rodzinnej kawiarence serwującej najsmaczniejszy krem kataloński w mieście albo o godzinie odjazdu ostatniego autobusu z podmadryckiej wsi. Warto pamiętać, że podróże to nie tylko miejsca, ale i ludzie, dlatego umiejętność porozumiewania się z obywatelami państwa, do którego się wybieramy może znacznie wzbogacić nasze wyjazdowe doświadczenia.
4. Kultura
Na pewno wielu z nas przynajmniej raz zachwyciło się hiszpańskojęzyczną książką, piosenką lub filmem. I choć tłumaczenia są dziś na bardzo wysokim poziomie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż odczuliśmy pewien niedosyt. Czy dane tłumaczenie w pełni oddaje emocje bohatera? Czy tę konkretną myśl można było ująć inaczej? Jeśli mamy tego typu wątpliwości, to najlepszą odpowiedź otrzymamy samodzielnie interpretując interesujące nas dzieło. W każdym języku i kulturze funkcjonują niuanse trudne do przełożenia na język obcy, dlatego chcąc jak najlepiej zrozumieć twórczość Gabriela Garcíi Marquéza, Pedra Almodovara czy Enrique Iglesiasa, warto konsumować sztukę w jej oryginalnej formie.
5. Życie codzienne
Żyjemy w specyficznych czasach, w których postępująca globalizacja przenika się z multikulturowością. Powszechny dostęp do Internetu, gdzie każdy może być zarówno odbiorcą jak i twórcą treści, a także łatwość podróżowania sprawiają, iż kultury obce w rzeczywistości przestają być dla nas obce. Często praktykujemy zwyczaje innych narodów, jemy potrawy tradycyjne dla odległych rejonów świata, a na co dzień korzystamy z obcojęzycznych zwrotów. Czy zdarzyło Ci się zamówić chłodne mojito lub orzeźwiającą sangríę w upalny, letni dzień nucąc despacito? A może niczym Terminator pożegnałeś się z przyjaciółmi nonszalanckim hasta la vista? Jeśli tak, to może nie do końca świadomie, wprowadziłeś do swojego życia język hiszpański.
Jeśli powyższy artykuł przekonał Cię, iż warto uczyć się języka hiszpańskiego, to nie pozostaje nic innego jak zacząć się uczyć! Powodzenia!
Sprawdź nasz podręcznik dla początkujących.