Hiszpański online i na miejscu

Kalendarz świąteczny w Hiszpanii, Ameryce Południowej

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów chrześcijańskiego święta jest szopka bożonarodzeniowa, która nawiązuje do sceny narodzenia Jezusa Chrystusa. W niektórych miejscach, poza zwyczajowymi postaciami jak Trzej Królowie czy pastuszkowie, pojawiają się także inne, często dziwne, elementy jak na przykład postać zwana “el caganer”, czyli defekujący mężczyzna w Katalonii czy kwiat kokosu w Paragwaju. 

Innym bardzo popularnym elementem w tych dniach jest drzewko bożonarodzeniowe, czyli choinka. Jej tradycja pochodzi z Niemiec, z VIII wieku, ale do Hiszpanii przywędrowała dopiero w wieku XIX. Aktualnie jest rozpowszechniona w całym hiszpańskojęzycznym świecie jako ulubione miejsce do pozostawiania prezentów. 

W niektórych miejscach najmłodsi wychodzą na ulicę i śpiewają kolędy od drzwi do drzwi. Robią to po to by poprosić o swoją “premię”, czyli pieniądze, które mogą przeznaczyć na prezenty lub zaoszczędzić. Podobne do premi bożonarodzeniowej są koperty z pieniędzmi, które na przykład w Walencji zwykło się dawać najmłodszym zaraz po kolacji wigilijnej.

Bożonarodzeniowa loteria jest czymś bardzo typowym dla Hiszpanii, choć podobne loterie istnieją też w Argentynie czy w Wenezuelii. W Hiszpanii loteria bożonarodzeniowa jest wielkim wydarzeniem. Tygodnie, a nawet miesiące przed losowaniem, które odbywa się 22 grudnia, miliony Hiszpanów masowo wykupują losy, aby wygrać tzw. Grubasa.  Grubas to nagroda główna w wysokości 4 milionów euro. Poza wielką wygraną jest 15 tysięcy innych nagród o różnej wartości.

Wieczór 24 grudnia jest najważniejszym momentem Świąt Bożego Narodzenia. To wówczas spotykamy się z naszą rodziną i bliskimi, aby celebrować kolację wigilijną. Bez względu na to czy jesteśmy wierzący czy też nie to ten rodzinny czas zwykle przeżywa się dość intensywnie. W Hiszpanii najbardziej popularny jest turrón zrobiony na bazie miodu i migdałów. W nietórych krajach Ameryki Łacińskiej natomiast tzw. słodki chleb z masy typu brioche z rodzynkami i kandyzowanymi owocami, orginalnie z Włoch. Można też oczywiście zobaczyć słynne imbirowe ciasteczka-ludziki.

28 grudnia, w większości krajów hiszpańskojęzycznych obchodzi się Dzień Świętych Niewinnych (Niewiniątek). Ta data odnosi się do rzezi dzieci poniżej drugiego roku życia w Betlejem. Zarządził ją król Herod z zamiarem pozbycia się nowonarodzonego Jezusa z Nazaretu. W Ameryce i w Hiszpanii tego dnia jest w zwyczaju robienie sobie żartów każdego rodzaju. Najpopularniejsze jest zawieszanie drugiej osobie na plecach papierowego ludzika. Ponadto w mediach robią żarty lub wprowadzają w błąd tak, że podana informacja wydaje się prawdziwa.

Niewiele dni po Wigilii świętuje się Sylwestra. To celebrowanie ostatniego dnia roku oraz powitanie Nowego Roku. To ogromne wydarzenie o charakterze świeckim, które zwykło się obchodzić z przyjaciółmi. Po kolacji ludzie przypinaja kotyliony, aby dodać imprezie kolorytu i radości. Bawią się na ulicach, a o północy puszczają sztuczne ognie i piją szampana na start Nowego Roku. Niektóre osoby piszą listę postanowień noworocznych. Bardzo powszechną wśród krajów hiszpańskojęzycznych tradycją jest zjadanie winogrona z każdym uderzeniem dzwonów obwieszczających północ. Kolejną tradycją jest zakładanie żółtej bielizny, aby przywołać pieniądze i czerwonej, aby przywołać miłość. Charakterystyczne dla Ameryki Łacińskiej jest palenie szmacianych lalek. Setki lalek pali się, aby swiętować koniec roku. W La Plata, w Argentynie, te lalki nazywają się “momo” i są znacznie większe i bardziej udekorowane niż w innych krajach.

5 stycznia, według tradycji chrześcijańskiej, prowadzeni przez gwiazdę polarną Trzej Królowie docierają do miejsca, w którym odnajdują dzieciątko Jezus. Przynoszą mu trzy dary: mirrę, kadzidło i złoto. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w wiekszej części hiszpańskojęzycznego świata 6 stycznia rozdaje się dzieciom prezenty. Mówi się, że jeśli dzieci były grzeczne otrzymują prezenty, a jeśli były niegrzeczne otrzymują tylko węgiel, ale oczywiście z cukru. Jednak prawdą jest, że wszystkie dzieci dostają prezenty i czekają na ten magiczny moment bardzo rozemocjonowane. 

W niektórych miastach organizuje się parady. Na paradzie Trzej Królowie, przedstawiciele miasta, a także dużo słynnych bajkowych postaci pozdrawiają widownię i rzucają im słodycze oraz upominki. Tego dnia jada się “roscón”, czyli specjalnie na tę okazję wypiekane ciasto. Wewnątrz ciasta zwykło sie wkładać ziarno bobu, a osoba która je znajdzie będzie się cieszyła pomyslnościa w Nowym Roku. Z drugiej strony, w Paragwaju społeczeństwo pochodzenia afrykańskiego celebruje “wielką noc czarnych”, aby uhonorować Świętego Baltazara, który według podań był czarnoskóry.

Opracowała Justyna Jakubowska, lektor i Kierownik Biura La Mancha.

 

Sprawdź inne nasze posty na blogu!

Może Cię również zainteresować

Dlaczego nauka języka obcego jest ważna?

Możliwość nauki języka obcego jest obecnie na wyciągnięcie ręki. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało i rozwinęło skrzydła wiele szkół językowych. Uczą się w nich