Sama decyzja rozpoczęcia nauki języka najczęściej jest impulsem, nawet jeśli już dużo wcześniej o tym myślałeś. Jesteśmy wręcz mistrzami wymówek! Większość uczniów to osoby, które latami myślały o nauce języka hiszpańskiego aż wreszcie wydarzyło się coś, co spowodowało podjęcie decyzji.
Po podjęciu decyzji pojawia się pytanie jakiego lektora wybrać?
- Polak czy native speaker?
- Kobieta czy mężczyzna?
- Młody czy bardziej doświadczony lektor?
1.Polak czy native speaker?
Od tej decyzji w dużej mierze zależy dynamika i szybkość nauki. Należy pamiętać, że nauka z polskim lektorem niesie ze sobą pokusę używania na lekcji ojczystego języka, co stanowi pewnego rodzaju asekurację i znacznie podnosi komfort ucznia, ale może obniżyć szybkość nauki. Jednak dla osób, które są nieśmiałe lub bardzo się stresują, nauka z polskim lektorem jest jak najbardziej wskazana.
Wiele szkół wręcz kieruje się zasadą, że na początku uczymy się z polskim lektorem, aby w komfortowych warunkach i bez stresu opanować podstawy języka. Dopiero po opanowaniu podstaw przechodzimy pod skrzydła native speakera, aby nabrać biegłości i pewności siebie w posługiwaniu się językiem. I taki model dla wielu uczniów genialnie się sprawdza.
2. Kobieta czy mężczyzna?
Z reguły nie ma to większego znaczenia, ale jeśli mamy swoje preferencje w tym aspekcie należy o nich powiedzieć. Nauka ma być dla nas przyjemnością, a każdy człowiek niesie za sobą jakieś edukacyjne doświadczenia, z których może wynikać, że lepiej uczymy się od nauczyciela lub nauczycielki. Powody mogą być różne, ale jakie by one nie były z pewnością nie należy ich negować ani bagatelizować.
3. Młody czy bardziej doświadczony lektor?
Podobnie jak w przypadku wyboru miedzy kobietą a mężczyzną ten aspekt wyboru lektora zależy od indywidualnych preferencji ucznia oraz jego wcześniejszych doświadczeń. Z reguły osoby bardziej otwarte i energiczne wybierają młodych lektorów, którzy bardziej odpowiadają ich osobowości. Uczniowie bardziej dojrzali i stonowani preferują podobnych sobie lektorów. Jest to jednakże zupełnie indywidualna kwestia.
Reasumując najlepszym rozwiązaniem przy wyborze lektora jest kierowanie się własnymi preferencjami oraz zaufanie sugestiom doświadczonych pracowników szkół językowych. Często już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, słysząc energię jaką mamy w głosie są w stanie zaproponować nam któregoś z lektorów. Przy tym wszystkim bardzo ważne jest to, aby otwarcie mówić jak nam się współpracuje z wybranym lektorem. Komfort ucznia jest najważniejszy a zmiana lektora to nic złego. Pamiętajmy, że nauka języka ma być przyjemna, więc kwestia dobrego doboru lektora jest sprawą priorytetową.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości i zachęciliśmy do nauki języka hiszpańskiego.
Poznaj naszych native speakerów i umów się na lekcje testową 50% taniej!