Hiszpański online i na miejscu

Od czego zacząć naukę języka hiszpańskiego

Decyzję o podjęciu nauki nowego języka podejmujemy z różnych powodów: częste podróże, praca, ulubiony serial, muzyka latynoska, fascynacja hiszpańską literaturą czy… miłość z hiszpańskojęzycznego kraju. Warto zdawać sobie sprawę dlaczego chcemy się uczyć i jaki jest nasz cel. Ale, to nie wystarczy…  musimy znaleźć najlepszą drogę i metody, by ten cel osiągnąć. Jakie metody będą efektywne dla mnie? Jakie mam predyspozycje i jak najlepiej je wzmocnić? Które metody są najlepsze?

Z naszego dzisiejszego wpisu dowiesz się jakie są metody nauki hiszpańskiego i jak znaleźć najlepszą metodę dla siebie i omówimy najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na rozpoczęcie przygody z hiszpańskim. 

1. W ogóle to… po co Ci Hiszpański? 

Dziś pewnie to wiesz, bo z jakiegoś powodu trafiłeś na ten wpis. Ale za dwa miesiące ten cel może nie być taki jasny… Warto go jasno określić, a nawet zapisać. Np. na ostatniej stronie w zeszycie, najlepiej ze zdjęciem Hiszpanii, Andów lub innego miejsca, gdzie się wybierasz, by używać hiszpańskiego. 

Po prostu warto by ten cel nam nie zniknął z oczu. Dobrze czasem do niego wrócić i wyobrazić sobie jak na konferencji rozumiesz wszystko po hiszpańsku i płynnie odpowiadasz, jesteś w stanie swobodnie rozmawiać z członkiem rodziny, który mówi po hiszpańsku lub inną sytuację, w której hiszpański ma Ci pomóc

Może wydaje Ci się to głupie, ale motywacja sama się nie utrzymuje, to nasza praca, by ją utrzymać. 

No i ten nasz cel ma jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję…

 

2. Jakich umiejętności potrzebujesz? 

 

Jeżeli Twoim celem są podróże, to kluczowa będzie umiejętność rozumienia języka, kolokwializmów, mowy potocznej, no i komunikacja. W takim wypadku przydałyby Ci się materiały i metody na przełamanie bariery językowej.

Jeśli Twoim celem jest przeczytanie ulubionej książki Garcii Marqueza w oryginale, to warto nastawić się na słownictwo i pewnie trzeba będzie opanować w jakimś stopniu konstrukcje gramatyczne. 

Jeśli potrzebujesz hiszpańskiego do pracy to warto będzie poświęcić trochę więcej czasu na język formalny. I metody ćwiczące jak korzystać z niego swobodnie. 

Zastanów się i określ – co konkretnie potrzebujesz w nauce tego języka? Jakie umiejętności i w jakich okolicznościach będą Ci najbardziej potrzebne?

I na tej podstawie zdecyduj o metodach, które zostały do tego celu stworzone.

Ale do wyboru metod został nam jeszcze jeden krok…

Może potrzebujesz hiszpańskiego by móc swobodnie się komunikować w podróży?

3. Określ poziom. 

 

Może miałeś już kontakt z hiszpańskim? Może nie musisz zaczynać od podstaw? Jeśli masz trudności z określeniem poziomu skorzystaj z tego testu – jego wynik da Ci pogląd na to jakich materiałów, na jakim poziomie potrzebujesz. 

ROZWIĄŻ TEST 

4. Zdecyduj JAK!

Oczywiście, że możesz sobie kupić książkę z serii „Hiszpański dla żółtodziobów” albo zaczynać każdy dzień od 15 minut z aplikacją do nauki języka, ale… czy w ten sposób naprawdę masz szansę na nauczenie się języka na zadowalającym Cię poziomie? I kiedy w ten sposób możesz osiągnąć swój cel? Zastanów się jaka metoda jest w stanie ten cel pomóc Ci osiągnąć. 

I przede wszystkim: jak TY lubisz się uczyć. Bo nie od dziś wiadomo, że najlepsze rezultaty dają metody, które dają nam przyjemność i satysfakcję. 

Samodzielnie czy z lektorem?

Odpowiedź brzmi jak zwykle: To zależy 🙂 

Obie formy nauki mają różne oblicza, które zaraz spróbujemy Ci pokazać.

Ale generalnie: ucząc się samemu masz większą swobodę, ale i na Tobie spoczywa cała odpowiedzialność za postępy i efekty.

W przypadku pracy z lektorem jest odwrotnie, choć też nie dokładnie odwrotnie bo też może zdziwisz się jak wiele opcji jest takiej nauki i jakie możliwości daje. 

No i pamiętaj, że może nie koniecznie musisz wybierać… że jeśli jeden sposób można uzupełnić drugim.

Nauka samodzielna

Nie oznacza wcale, że musisz uczyć się sam. Jest bardzo wiele pomocy i metod uzupełniających na ćwiczenie każdej ze zdolności językowych: mówienie, czytanie, rozumienie, gramatykę. Niżej przedstawimy Ci tylko kilka z nich 

1. Podręcznik dostosowany do nauki samodzielnej.

Są podręczniki dedykowane do samodzielnej nauki. Pomogą Ci usystematyzować plan nauki, pogrupować zakres tematów i zagadnień tak żeby łatwiej było je opanować. My polecamy podręcznik: „Español En Vivo. Gadaj Z Nativami Czytaj Z Noblistami.” 

To podręcznik interaktywny, oparty na nowatorskiej metodzie nauki przez czytanie, ma też wiele słuchanek i nowatorskich ćwiczeń. 

Ma kilka zalet, które warto docenić zwłaszcza przy tej formie nauki 

  • uczy mowy potocznej i kolokwializmów – został stworzony przez zespół lektorów i native speakerów z wielu krajów hiszpańskojęzycznych i uczy „prawdziwego” hiszpańskiego.
  • w każdym rozdziale uczysz się na podstawie fragmentów znanych dzieł literackich i informacji o kulturze krajów hiszpańskojęzycznych – to bardzo efektywna metoda nauki, która uczy też samodzielności i swobody posługiwania się językiem. Uczymy się rozumienie z kontekstu, szybkiego przyswajania. Pozwala nam to też zachować ciekawość i motywację.
  • opracowany pod okiem metodyka na podstawie nowych i efektywnych sposobów nauki. 
White iPad with coffee and book

2. Hiszpańskie warsztaty, spotkania i eventy 

Samodzielna nauka nie oznacza nauki samemu. Wiele szkół i społeczności skupionych wokół hiszpańskojęzycznego świata organizuje spotkania i warsztaty po hiszpańsku. Ucząc się samodzielnie grzechem byłoby z nich nie skorzystać. Bo są to świetne okazje, by ćwiczyć mówienie i rozumienie, by przełamywać bariery językowe

La Mancha w każdym miesiącu organizuje takie wydarzenia na miejscu lub online, a nawet wyjazdy weekendowe z hiszpańskim.

  • Habla con nativo – konwersacje z native speakreami
  • Club de lectura – klub konwersacyjny na którym czytamy  i rozmawiamy o książkach po hiszpańsku
  • LaMancharla – seria hiszpańskich spotkań 
  • Hiszpański weekend – pełne warsztatów, gier i konwersacji po hiszpańsku w hiszpańskim klimacie. 

 

I inne. Jeśli nie możesz uczestniczyć w tych spotkaniach poszukaj w swojej okolicy społeczności fanów hiszpańskiego i dowiedz się, czy są organizowane podobne spotkania. Teraz można też znaleźć przez internet partnera do konwersacji i online rozmawiać po hiszpańsku.

3. Różnorodne formy nauki 

Nie ograniczaj się do jednej metody, szukaj sposobów, spotkań i materiałów, które będą w różny sposób ćwiczyć różne umiejętności. Korzystaj z :

  • aplikacji
  • oglądaj filmy bez napisów
  • słuchaj podcastów 
  • czytaj teksty dostosowane do Twojego poziomu: magazyn po hiszpańsku np. El Mundo Hispano 
  • czy choćby na tym blogu 
podcast po hiszpańsku
Hiszpański podcast z transkrypcją: Sjesta fiesta i inne przekleństwa... po hiszpańsku - znajdziesz na Spotify i Google podcast

Nauka z lektorem

Obecnie to nie tylko tradycyjne kursy. Nauka z lektorem ma wiele opcji i możliwości. Można uczyć się indywidualnie, online, z native speakerem. Chodzić na regularny kurs lub wziąć tylko pakiet lekcji. I tutaj znów przyda Ci się wiedza na temat tego co potrzebujesz i czego oczekujesz od nauki by wybrać to rozwiązanie, które da Ci najwięcej.

1. Lekcje indywidualna czy grupowe?

Lekcje indywidualne to bezpośredni kontakt z lektorem, duża intensywność i największa elastyczność – lektor (dobry lektor) omówi z Tobą plan nauki i dostosuje go do Twoich potrzeb. Będzie umiał Cię poprowadzić i nauczyć, ale  i Ty największy wpływ masz na lekcje indywidualne. Podsumowując: największa elastyczność i możliwość dostosowania do Ciebie.

Lekcje grupowe to z kolei interakcja w grupie. Lektor nie może się tak dostosować do Ciebie tylko do całej grupy, ale masz za to interakcje nie tylko z lektorem, ale z innymi uczniami, co może być dla Ciebie motywujące. Zwykle też kurs grupowy ma też niższą cenę. 

2. Online czy na miejscu 

Zaletą online jest to, że możesz uczyć się z każdego miejsca na świecie i wybierać z ofert szkół w zasadzie… z całego świata.

Lekcje na miejscu dadzą Ci poczucie interakcji z ludźmi (choć online interakcja też jest i często same zajęcia mają interaktywną formę).

Jest to indywidualna sprawa ucznia, ale doświadczenie podpowiada, że zdecydowanie większą efektywność ma nauka stacjonarna, choć pociąga za sobą dodatkowy koszt czasowy, z racji tego, że trzeba dojechać i wrócić, to korzyści kursu stacjonarnego zdecydowanie równoważą ten koszt. Z drugiej strony może się też zdarzyć, że nie lubisz bezpośredniego kontaktu z innymi, może jesteś introwertykiem, wtedy rozwiązaniem będzie nauka zdalna, zawsze możesz się umówić prywatnie z jakimś native speakerem na zajęcia bądź po prostu konwersacje w formie zdalnej bez potrzeby spotykania się na miejscu. 

3. Zajęcia z native speakerem czy polskim lektorem?

Ucząc się z native speakerem i komunikując tylko po hiszpańsku dostajesz najwyższą efektywność nauki, bo najszybciej przestawiasz się na myślenie i reagowanie po hiszpańsku. Oczywiście są polscy lektorzy, którzy też realizują tą metodę i nie pozwalają używać polskiego na zajęciach. Kontakt z native speakerem na pewno daje możliwość osłuchania z akcentem i nauki języka naturalnego

Lekcje z polskim lektorem dają uczniom za to poczucie bezpieczeństwa i opcję dodatkowych wyjaśnień trudniejszych zagadnień po polsku.

6. Wybierz materiały

Wybierz metody nauki i materiały do nauki. Jak pisaliśmy wcześniej: korzystaj z materiałów rozwijających różne zdolności.

Jeśli masz problemy z decyzją. Nie wiesz jaka forma nauki będzie najlepsza dla Ciebie. Nie wiesz jakie materiały kupić – skontaktuj się z nami. Jeśli chcesz uczyć się samodzielnie możesz umówić się na konsultację gdzie ze specjalistą omówisz plan nauki i dobierzecie materiały, żebyś miał pewność czy idziesz w dobrym kierunku. 

A jeśli chcesz uczyć się z lektorem – pomorzemy Ci wybrać najlepszą opcję dla Ciebie i umówimy Cię na darmową pierwszą lekcję

Pamiętaj, że wszystkie powyższe metody możesz łączyć tak, żeby się uzupełniały. Jeśli uczysz się samemu od czasu do czasu możesz dokupić pojedyncze spotkania z native speakerem tylko do konwersacji albo chodzić na eventy.

Jeśli uczysz się regularnie w ramach kursu, nie ograniczaj się do niego – wybierz też inne formy. Prenumeruj magazyn lub zapisz się na wieczór z grami po hiszpańsku. 

 

7. Powtarzaj i ćwicz

Nauka wymaga pracy, powtórzeń i częstego kontaktu z językiem. Pamiętaj by szukać takich okazji i utrwalać swoje zdolności.

8. Nagradzaj się

Nauka wymaga systematyczności i jest też wysiłkiem. Dlatego za efekty warto się nagradzać. Jeszcze zanim zrealizujesz swój główny cel. By nie zabrakło motywacji. Badania udowadniają, że takie nawet małe nagrody bardzo pozytywnie wpływają na nasze zaangażowanie, regularność i wytrwanie w nauce. Skończyłeś dużą partię materiału? W miesiąc opanowałeś nową tematykę? Nagródź się. Wyjściem do kina na hiszpański film, albo hiszpańskim kalendarzem na nowy rok, który przy okazji utrzyma Cię w hiszpańskim klimacie. 

 

9. Używaj

Język to narzędzie komunikacji. Kiedy go nie używasz do komunikacji to rdzewieje i bez tego nie jesteś w stanie opanować języka. Trzeba go używać: rozmawiać, mówić, wykorzystywać w życiowych sytuacjach. Na początku może to budzić strach i opór, ale nie ma innej rady. Obawy miną a pojawi się pewność siebie, a z czasem lekkość posługiwania się językiem. Powodzenia!

 

Może Cię również zainteresować

Dlaczego nauka języka obcego jest ważna?

Możliwość nauki języka obcego jest obecnie na wyciągnięcie ręki. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało i rozwinęło skrzydła wiele szkół językowych. Uczą się w nich